Kuchnia jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w każdym domu. Do jej aranżacji podchodzimy ze szczególną starannością. Chcąc uzyskać satysfakcjonujący efekt, dużą uwagę skupiamy na estetyce i funkcjonalności wybranych rozwiązań. W projekcie kluczowe jest prawidłowe rozplanowanie wymiarów wyposażenia. Chcesz stworzyć wnętrze sprzyjające kreatywności kulinarnej? Czytaj dalej i dowiedz się, na jakiej wysokości wiesza się szafki kuchenne i jakie aspekty odpowiadają za wygodę użytkowania zabudowy kuchennej!

Jak stworzyć aranżację kuchni dopasowaną do swoich potrzeb?

O funkcjonalności kuchni w dużym stopniu decyduje wyposażenie, które do niej wybierzesz. Poza sprzętem AGD ogromne znaczenie ma rodzaj szafek kuchennych, a także sposób ich montażu. Aspekty te są niezwykle istotne już na etapie projektu wnętrza. Choć meble kuchenne muszą być przede wszystkim praktyczne, nie lekceważ ich walorów wizualnych. Wszystko to wpłynie na ostateczną estetykę wnętrza.

Niezależnie od tego, czy przygotowujesz się do aranżacji dużej, czy małej kuchni, wybierając meble, zwróć uwagę na ich wymiary. Są kluczowe dla funkcjonalności i uzyskania atrakcyjnego wystroju. W niektórych stylach wnętrzarskich z pewnością będzie Ci zależało na tym, by wyposażenie dodawało pomieszczeniu wizualnej lekkości, w innych zaś możesz potrzebować wrażenia masywności.

Optymalna wysokość mebli kuchennych — zacznij od szafek dolnych

Zaprojektowanie funkcjonalnej i atrakcyjnej wizualnie strefy przygotowywania posiłków wymaga zaangażowania. Nawet wstępny projekt powinien uwzględniać odpowiednią wysokość szafek kuchennych. Wartość ta jest szalenie istotna dla wygody podczas gotowania. Meble, które wybierzesz, powinny być wręcz skrojone na miarę Twoich potrzeb. Wówczas chwile spędzone na przyrządzaniu posiłków staną się przyjemniejsze.

Podstawą każdej kuchennej zabudowy są szafki stojące. To właśnie one w dużym stopniu odpowiadają na wygodę użytkowania wnętrza i są decydujące podczas określenia, na jakiej wysokości powinny zawisnąć szafki wiszące. Wybierając i montując bryły dolne, zwróć uwagę na ich wysokość i głębokość. Parametry te mogą różnić się w zależności od wybranej zabudowy. Można je też dopasować do indywidualnych preferencji. Niemniej, istnieje kilka uniwersalnych reguł dotyczących optymalnych wymiarów szafek kuchennych.

Jakie wymiary powinna mieć dolna zabudowa kuchenna?

Wysokość stojących brył powinna wynosić około 81 cm wraz z cokołem. Należy dodać do tej wartości grubość blatu roboczego, czyli około 2-4 cm. Aby zapewnić sobie komfort podczas gotowania, weź też pod uwagę wzrost domowników. Zalecane wymiary powinny wyglądać następująco:

  • osoby o wzroście do 170 cm — blat najlepiej umieścić na wysokości 85-90 cm,
  • osoby o wzroście 170-185 cm — blat powinien być zamontowany na wysokości 90-105 cm,
  • osoby o wzroście 185-200 cm — blat roboczy powinien znaleźć się na wysokości powyżej 105 cm.

Jeżeli każdy z domowników ma inny wzrost, najlepiej wypośrodkować te wartości i znaleźć rozwiązanie optymalne dla wszystkich użytkowników.

Ważna jest też głębokość dolnych szafek kuchennych. Standardowo powinna wynosić około 56 cm. Takie parametry pozwolą Ci zamontować zlewozmywak czy płytę grzewczą.

Jaka powinna być wysokość i głębokość wiszących szafek kuchennych?

Wiesz już, że absolutną podstawą projektu kuchni są szafki stojące. Warto jednak wiedzieć, że wnętrze zyska na funkcjonalności, jeśli uwzględnisz w nim także szafki górne. Komfort użytkowania oraz to, jaka będzie odległość między blatem a szafkami wiszącymi, zależy od ich wymiarów. Jakie przewidziano dla nich standardy?

Głębokość wiszących szafek kuchennych

Bryły, które znajdą się nad Twoim blatem roboczym, powinny być płytsze niż dolne meble. Dzięki temu praca przy blacie będzie wygodniejsza. Warto pamiętać, że ich podstawową funkcją jest przechowywanie akcesoriów, zastawy lub produktów spożywczych, dlatego ich głębokość powinna być przystosowana do tego zadania. Przyjmuje się, że wartość ta wynosi około 30-35 cm.

Wysokość wiszących szafek kuchennych

Zastanawiasz się, jaka powinna być wysokość szafek wiszących od blatu? Odpowiedź jest bardzo prosta — absolutnie dowolna, czyli taka, jaka będzie dla Ciebie wygodna! Na rynku dostępne są rozmaite modele, w różnych formach i wymiarach. Wiele zależy od tego, jakie rozwiązania przewiduje Twój projekt. Planujesz montaż okapu w szafce? A może chcesz stworzyć zabudowę sięgającą pod sufit? Szafki wiszące możesz dowolnie miksować, uzyskując zadowalający efekt.

Na jakiej wysokości należy wieszać szafki kuchenne?

Zastanawiasz się, na jakiej wysokości powinny znaleźć się szafki w kuchni? Zazwyczaj montuje się je około 60 cm nad blatem roboczym. Najlepiej jednak dostosować tę wartość do wzrostu użytkowników. Zakres wieszania zazwyczaj mieści się w przedziale 45-70 cm. Meble zawieszone na tej wysokości są wygodne w użytkowaniu. Niemniej, warto przed montażem sprawdzić, czy swobodnie sięgasz do najwyżej umiejscowionych półek.

Zawieszenie szafek na wspomnianej wyżej wysokości umożliwia ciekawe wykorzystanie wolnej przestrzeni nad blatem. Wówczas możesz zamocować na ścianie specjalne uchwyty na drobne akcesoria kuchenne, takie jak rękawice czy noże. To także idealne miejsce do zamontowania dodatkowego oświetlenia, które nie tylko zwiększy funkcjonalność, ale także korzystnie wpłynie na wizualny charakter zabudowy.

Montaż szafek kuchennych — o czym musisz pamiętać?

Wiesz już, na jakiej wysokości wiesza się szafki kuchenne. Jeśli zdecydowałeś się na samodzielny montaż elementów zabudowy, musisz też wiedzieć, jak maksymalnie ułatwić sobie to zadanie.

Zanim przystąpisz do wiercenia w ścianach, koniecznie zaznacz wysokość, na jakiej będą wisieć szafki górne. Jak już z pewnością pamiętasz, będzie to wartość miesząca się w przedziale 45-70 cm. Zaznacz zarówno górny, jak i dolny brzeg szafek, niezależnie od tego, jaki system mocowania zamierzasz zastosować. Niektóre szafki mogą być montowane na specjalnych szynach, a inne na hakach.

Jeżeli zabudowa Twojej kuchni przyjmie formę litery U lub L, montaż zacznij od wieszania szafek narożnych. Jeśli bryły będą tworzyły jeden ciąg, zawieś najpierw jeden z krańcowych modułów.

Gdy ustawisz wszystkie szafki w optymalnej pozycji, upewnij się, że dobrze do siebie przylegają. Wówczas możesz przejść do przykręcenia drzwiczek i do ich regulacji. Dokręć mocno wszystkie śruby. Dopiero po wykonaniu tych czynności możesz przystąpić do montaży szafek dolnych.

Jak stworzyć funkcjonalną zabudowę kuchenną?

Znając już głębokość i wysokość mebli kuchennych, możesz skupić się nad wyborem zabudowy do swojego wnętrza. Jeżeli zależy Ci na wygodzie i funkcjonalności, doskonałą decyzją jest zakup gotowego zestawu mebli modułowych. Dzięki tej opcji w pełni wykorzystasz każdy centymetr użytkowy pomieszczenia. W ofercie Meble Okmed znajdziesz ciekawe rozwiązania, które pozwolą Ci stworzyć funkcjonalną, a zarazem zgodną z najnowszymi trendami wnętrzarskimi kuchnię.

Segment mebli kuchennych Alfa 180cm bialy szafka pod zlew pod okap szafki wiszace szafki stojace od Meble Okmed Demko Zestaw-mebli-kuchennych-Ava-Bez-wariant-rozbudowany-Grafit-Meble-Okmed-Demko

Kuchnie minimalistyczne

Jeżeli marzysz o minimalistycznej zabudowie, z którą stworzysz wnętrze zgodne ze skandynawską estetyką, przyjrzyj się kuchni Vanessa. Meble, które tworzą zestaw, wyróżniają prostą formą i możliwością dowolnej konfiguracji. Wzrok przykuwa zastosowana kombinacja kolorystyczna — korpusy w ciepłym odcieniu dąb sonoma uzupełniają białe fronty z połyskiem. Zarówno drzwiczki, jak i szuflady zostały wyposażone w eleganckie, minimalistyczne uchwyty, które dodają uroku całej aranżacji. To zestaw wprost stworzony do niewielkich wnętrz.

Meble Aneks Kuchenny narożne meble kuchnne VANESSA zestaw rozszerzony Witr Biały_Dąb Sonoma od Meble Okmed Demko

Kuchnie nowoczesne

Urządzasz kuchnię inspirowaną stylem nowoczesnym? Zatem przyjrzyj się kuchni Carballo. W tym projekcie połączyliśmy kolor dąb warmia imitujący naturalne drewno z czarnymi okuciami. Fronty zostały uzupełnione czarnymi, ergonomicznymi uchwytami. Zarówno górne, jak i dolne szafki dostępne w tej kolekcji wyróżniają się szerokim zastosowaniem. Oferują mnóstwo miejsca do przechowywania i zapewniają wygodę użytkowania.

Meble kuchenne zestaw Carballo rozbudowany Meble Okmed drzwiczki zamkniete Male

Urządzając kuchnię, postaw na rozwiązania, które zachwycają wizualnie, ale są też dopasowane do Twoich potrzeb pod względem wymiarów. Odpowiednio dobrane meble, a także to, na jakiej wysokości powiesisz szafki kuchenne, sprawi, że będziesz mógł cieszyć się funkcjonalnym i gustownym wnętrzem.